Більше ніж друзі
За визначенням Європейського товариства терапії за допомогою тварин (European Society for Animal Assisted Therapy, ESAAT) тваринотерапія - це сплановані освітні, психологічні та соціально-інтегративні заходи з тваринами для дітей, підлітків, дорослих та людей похилого віку з когнітивними, соціально-емоційними та руховими порушеннями, порушеннями поведінки та інвалідністю. До них також належать заходи, спрямовані на зміцнення здоров'я, профілактику та реабілітацію.
Анімалотерапія здатна позитивно вплинути на життя людей: емоційна близькість, що виникає між твариною та пацієнтом, має цілющий ефект. Для тварин не важливий ні соціальний статус, ні стандарти краси, ні матеріальні багатства. Для них не мають значення інтелектуальні здібності пацієнта, його релігія чи колір шкіри. Взаємодія з тваринами надає людям справжню підтримку, підвищує їхню самооцінку і мотивацію, заповнює емоційну порожнечу і навіть стримує самогубство.
Найчастіше ці зміни активізуються у формі гри, протягом якої відбувається стимуляція ендорфінів у мозку, внаслідок чого в людини зменшується почуття болю та стресу. Численними дослідженнями було доведено, що у людей знижувався артеріальний тиск (АТ), коли вони гладили тварину або навіть коли тварина просто була поруч. Так, наприклад, австралійське дослідження 1992 року показало, що власники домашніх тварин мають нижчі фактори ризику гіпертонії і рідше хворіють на серцево-судинні захворювання, ніж ті, у кого немає домашніх улюбленців.
Професор Рейнголд Берглер з університету Бонна у своєму дослідженні продемонстрував, що коти можуть допомогти впоратися з життєвими кризами. В експерименті взяли участь 150 людей, які переживали гостру кризову ситуацію. 50% з них жили без свійських тварин, решта 50% мали кота. Майже дві третини групи людей без домашніх тварин звернулися за допомогою до професійного психотерапевта, а власники котів упоралися із проблемами самостійно. Бергер пояснив це тим, що кішки не лише дарують радість, а й служать каталізатором у вирішенні проблем. Поки людей без тварин виїдали зсередини критичні події, власники кішок змогли активно відрефлексувати ці події та почати легше до них ставитись. Все тому, що тварини здатні відволікати нашу увагу від страждань, фізичних та психічних проблем.
Тваринотерапія може проводитися індивідуально та в групах залежно від специфіки кожного пацієнта. Основою такої терапії є формування взаємовідносин та процесів між пацієнтом, твариною та фахівцем. Загальними цілями тваринотерапії є відновлення та підтримка фізичних, когнітивних та емоційних функцій, сприяння розвитку певних навичок та залученню у відповідні життєві ситуації, а також покращення самопочуття. Вона застосовується для того, щоб людина могла повернутися до нормальної життєдіяльності та брати участь у різних сферах життя відповідно до своїх можливостей.
Також важливо пам'ятати, що професійна анімалотерапія передбачає належне ставлення до тварини. Частота, тривалість та інтенсивність терапії завжди повинні адаптуватися до рівня стресу чотирилапого помічника. Для дотримання цих правил існують відповідні стандарти, розроблені та затверджені Міжнародною асоціацією взаємодії людей та тварин (International Association of Human-Animal Interaction Organizations).
У Європі тваринотерапію проводить спеціаліст, який проходить спеціальну підготовку та має відповідну освіту. Тільки ті, хто відповідає критеріям ESAAT та акредитований від цієї організації, мають право вважатися фахівцями з анімалотерапії. Навчання спеціалістів із тваринотерапії триває в середньому два роки.
Немає коментарів:
Дописати коментар